Nejkrásnější místa světa

21. Tajemné obrazce na planině Nazca

Na náhorní plošině Jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců a stovky bezchybně přímých linii. Tyto obrazce vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu.

Jejich význam je dodnes opředen tajemstvím. Jedna z nejznámějších a také nejodvážnějších teorií Ericha von Dänikena jim přisuzuje význam znamení pro mimozemské civilizace. Nejnovější výzkumy a teorie však naznačují, že by se mohlo jednat o mapu podzemních vod.

1234 Hodnoceni: 4.26   Počet hlasujících: 506

22. Abu Simbel

Nacházejí se zde vedle sebe dva monumentální chrámy vytesané do skalního masívu ve 13.století př.n.l. Velký chrám zasvěceny Ramessi II a druhý zasvěcený jeho manželce Nefertari. Průčelí Velkého chrámu střeží čtyři sedící sochy Ramesse II vysoké přes 20m. Chrám je orientovaný na východ, a byl postaven tak, aby dvakrát do roka o jarní a podzimní rovnodennosti ozářílo slunce sochy tří božstev vytesané v západní části kaple ležící 65m ve skalním masivu.

1234 Hodnoceni: 4.21   Počet hlasujících: 503

23. Plitvická Jezera

Plitvická jezera jsou nejznámějším chorvatským národním parkem a patří k nejkrásnějším přírodním památkám v Evropě. Park je tvořen šestnácti jezery nádherné zeleno-modré barvy. Jezera jsou rozmístěna stupňovitě za sebou v délce 7km a jsou vzájemně propojena překrásnými vodopády a kaskádami. Můžeme zde nalézt až 90 vodopádů.

1234 Hodnoceni: 4.18   Počet hlasujících: 493

24. Angel´s Falls

Nejvyšší vodopád světa vysoký 979m se nachází ve Venezuele v hustém a nepropustném pralese v Národním parku Canaima. Voda zde padá z náhorní plošiny Auyantepui o rozloze 770km², kde se zachycuje velké množství dešťové vody. Ročně zde může spadnout až 7000mm srážek.

Angel´s Fall je pojmenovány po svém objeviteli, americkém letci a hledači zlata Jimmym Angelovi, který ho objevil v roce 1935.

1234 Hodnoceni: 4.14   Počet hlasujících: 481

25. Chuang-lung (Huanglong) - Žlutý drak

Chráněná přírodní oblast nacházející se v nadmořské výšce nad 3000m v severozápadní části provincie Sečuan (S`čchuan). Oblast je především známá díky překrásně zbarveným kalciovým bazenkům. Zbarvení je závislé od obsahu řas a bakterií. Nachází se zde více než 3000 travertinových jezer a jezírek, která jsou kaskádovitě seřazena. Největší atrakce pětibarevné jezero leží v nadmořské výšce 4000m.

Oblast je také významným útočištěm ohrožených živočišných druhů jako je Panda velká.

1234 Hodnoceni: 4.11   Počet hlasujících: 471

26. Yellowstonský národní park

Yellowstonský národní park se nachází na plošině, která vznikla po ohromné sopečné erupci. Plošina je obklopena 3000m vysokým prstencem pohoří Rocky Mountains. Park je známý především svými bublajícími jezírky, stovkami gejzírů a bahnitých kotlů. Nejznámější gejzír Old Faithful tryská každých 60-80minut vroucí vodu do výšky 40m.

Národní park se nachází na území amerických států Wyoming, Montana a Idaho. Yellowstonský národní park je prvním a také nejstarším národním parkem na světě.

1234 Hodnoceni: 4.08   Počet hlasujících: 456

27. Salar de Uyuni (Salar de Tunupa)

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě nacházející se na jihu Bolívie v blízkosti hřebenů And v nadmořské výšce 3653m. Její rozloha je 10582km², a je 25krát větší než solná pláň Bonneville Salt Flat v Utahu.

Jedná se o nejrovnější oblast na světě, rozdíl ve výšce je zde necelých 41cm. Jednou ročně dochází k záplavám a tato solná pláň se stává největším přirozeným zrcadlem na světě.

1234 Hodnoceni: 4.05   Počet hlasujících: 445

28. Velikonoční ostrov (Rapa Nui - Velká země)

Velikonoční ostrov se nachází ve východní části Polynésie 3600km od pobřeží Jižní Ameriky. Ostrov je vulkanického původu a je tvořen třemi sopkami. Velikonoční ostrov je především známý díky svým sochám s velikou hlavou a téměř žádným tělem. Domorodci je nazývají moai. Většinou jsou 6m vysoké, ale některé mají na výšku i 12m. Na ostrově se jich nacházejí stovky. Jejich účel, výroba i způsob transportu jsou stále předmětem dohadů. Jedna z teorií říká, že sloužily na obranu ostrova, k zastrašení nepřátel.

1234 Hodnoceni: 4.01   Počet hlasujících: 441

29. Yosemitské údolí - Yosemite Vallye

Yosemitské údolí je nejnavštěvovanější a také nejkrásnější části Yosemitského národního parku, který se nachází v západní části kalifornského pohoří Sierra Nevada ve Spojených státech. Údolí je posazeno mezi kilometr vysokými žulovými stěnami z nichž padají desítky vodopádů.

Největšími lákadly Yosemitského údolí jsou Yosemitský vodopád který je nejvyšší v Severní Americe a má výšku 739m a také obří žulový monolit El Capitan, který je největším odkrytým žulovým monolitem na světě. Nalezneme zde také obří sekvoje jedny z nejvyšších stromů na světě.

1234 Hodnoceni: 3.70   Počet hlasujících: 303

30. Ngorongoro kráter

Ngorongoro kráter se nachází se na severu Tanzánie a zaujímá plochu 260km². Jeho hloubka je přibližně 600m. Jedná se v podstatě o kráter vyhaslé sopky, který vznikl jejím výbuchem zhruba před 2miliony let.

Nachází se zde jedna z největších koncentraci volně žijících zvířat na zemi. Žije zde přibližně 30000 jedinců. Můžeme zde vidět lvy, šakaly, levharty, hyeny, slony, nosorožce, stáda buvolů, zeber a pakoní.

1234 Hodnoceni: 3.55   Počet hlasujících: 290© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist