Viktoiiny vodopády

Victoriiny vodopády patří k nejkrásnějším místům, které můžete v Africe navštívit. Vodopády se nacházejí na řece Zambezi na hranici států Zambie a Zimbabwe. Vodopády nas ohromí především svou krásou a mohutností. Šířka vodopádů je úctyhodných 1700m a voda zde padá z výšky až 108 metrů. Voda se řítí do úzké skalní soutěsky a vytváří ohromný oblak vodních kapiček, který stoupá do výše téměř 400m. Tento oblak lze v období dešťů pozorovat až ze vzdálenosti 30km. Domorodci vodopády příznačně nezívají „Dým, který hřmí“.

Dnešní název Viktoriiny vodopády získaly díky cestovateli Davidovi Livingstonovi, který je v roce 1855 objevil jako první evropan a pojmenoval je podle britské královny Viktorie. V roce 1875 vodopády navštívil Emil Holub, který je autorem první mapy a publikací o této oblasti.

Průtok vody a mohutnost vodopádu je v průběhu roku velmi rozdílný. V době vrcholící povodně, zpravidla v březnu, nejsou vodopády, díky vodní tříšti, ve skalní soutěsce téměř vůbec vidět. Průtok vody je 30-krát větší než v období sucha.

V dnešní době je území vodopádů oploceno a navazuje, proti proudu řeky Zambezi, na národní parky jak na straně Zimbabwe, tak na straně Zambie. Jelikož vodopády leží na hranicích těchto dvou států, je možno se rozhodnout z které strany vodopády navštívíme. Obě strany jsou spojeny mostem Victoria Falls Bridge, nad kaňonem řeky Zambezi. Tento most zároveň slouží jako hraniční přechod. V okolí Viktoriiných vodopádů jsou vybudovány chodníky s velkým množstvím vyhlídek a úžasnou přírodní scenérií.

Návštěva Viktoriiných vodopádů

Výchozími body pro návštěvu jsou města Victoria Falls na straně Zimbabwe a Livingstone, pojmenovaný po objeviteli vodopádů, na straně Zambie.

Počasí je od listopadu do dubna (období dešťů) horké a vlhké.Vodopády jsou v tomto období nejimpozantnější. V období od května do října (období sucha) je vzduch suchý a mírně chladný, v ovzduší je méně vodní tříště, avšak vodopády nejsou tak impozantní. Tohle období je nejvhodnější pro fotografování a také pro pozorování zvěře v národním parku.

Vstupné se platí při každém vstupu do národního parku. Poplatek na Zimbabské straně je 10USD a na straně Zambie 5USD. Viktoriiny vodopády nabízejí velké množství dalších aktivit. Nejlákavější jsou vyhlídkové lety vrtulníkem nad vodopády. Milovníci adrenalinových sportů si mohou vyzkoušet bungee jumping z mostu Victoria Falls Bridge do hloubky 111metrů nebo sjezd divoké řeky na nafukovacích člunech peřejemi pod vodopády. Mezi atraktivní také patří večerní plavba lodí proti proudu řeky Zambezi, kde můžete pozorovat divoká zvířata, která se přicházejí napít. Když budete mít štěstí můžete zde vidět krokodýly, hrochy, žirafy nebo také největšího suchozemského tvora slona.

 

Pokud se zde hodláte podívat s některou z cestovních kanceláří, jistě si vyberete z jejich nabídky. Většinou se jedná o poznávací zájezdy kombinované z návštěvou safari v Botswaně, delty řeky Okavango, případně z návštěvou JAR (Johannesburg, Kapské město).

© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist