Tadž Mahal

Tohle místo, které patří mezi nejkrásnější místa světa se nachází v Indii, asi 200km od Dillí. Tadž Mahal leží na okraji města Agra na břehu řeky Yamuna.

Tento velkolepý památník lásky byl vybudovaný panovníkem Šáhdžáhánem na památku své předčasně zesnulé manželky.

Žena indického modula zemřela roku 1629 při porodu čtrnáctého dítěte ve věku 36 let. Říká se, že Šáhdžáhánovi zármutkem ze ztráty své milované manželky, do druhého dne zbělaly vlasy. Šáhdžáhán po její smrti přísahal, že postaví pomník, který bude hoden památce jeho ženy, kterému se nic nevyrovná. A nelze pochybovat, že se mu to povedlo.

Tadž Mahal je vznešená a nádherná stavba z bílého mramoru. Do povrchu jsou vloženy tisíce drahokamů a polodrahokamů. Povrch je zdoben kaligrafickou výzdobou z černého mramoru. Stavba paláce trvala 22 let a na stavbě se podílelo 22tisíc dělníků. Bílý mramor byl dopravován z kamenolomu vzdáleného 300km.

Do areálu se vstupuje nádhernou mohutnou branou z červeného pískovce. Po průchodu branou se před vámi rozprostře překrásná zahrada s pečlivě upravenými záhony, cestičkami, vodotrysky a vodními nádržemi odrážejícími obraz samotného paláce. Zahrada má čtvercový tvar a je rozdělena dvěmi hlavními cestami na čtyři částí. Každý čtverec pak křižují dva užší chodníky. Zahrada je tedy tvořena 16-ti čtverci. Hlavní spojnice ze severu na jih, vedoucí od velké brány k mauzoleu, je rozdělena vodním kanálem s fontánami. Východo-západní chodník spojuje východní a západní bránu, které jsou běžně využívány turisty.

 

Samotný palác stojí na vyvýšené mramorové plošině. V rozích podstavce jsou umístěny vysoké minarety. Po stranách stojí dvě překrásné mešity z červeného pískovce. Celý areál působí dokonale symetricky.

Stavba je známá po celém světě a stala se symbolem Indie. Každý rok přitahuje ohromné množství návštěvníků. Roku 2007 byl Taj Mahal vybrán mezi sedm novodobých divů světa.

Doprava do Agry

Většina turistů cestuje do Indie s cestovními kancelářemi, které nabízejí nespočet poznávacích zájezdů. Některé jsou spojeny s návštěvou Himalájí. Ti co cestují na vlastní pěst, budou muset z letadla přestoupit na jiný dopravní prostředek, nebo využít vnitrostátní letecké spojení. V Agře se nachází pouze vnitrostátní letiště, které nenabízí příliš mnoho letů.

Do Agry se nejlépe dostanete vlakem. Agra leží na hlavních vlakových trasách. Z Dillí je to přibližně 200km, což zabere asi 3-4hodiny. Doprava po Indii není příliš drahá a vlakem nebo autobusem se dostanete téměř všude. Indická vlaková síť je druhá největší na světě. Vlaky mají většinou zpoždění, ale jsou pohodlné a spolehlivé. Doprava autobusem vyjde levněji a je rychlejší.

Počasí

 

Počasí se zde velmi liší podle ročního období. Teploty v období od července do září dosahují teplot přes 40°C. V prosinci a lednu teploty padají až k bodu mrazu. Nejvhodnější období pro návštěvu je od října do listopadu nebo od února do března.

 

 

 

© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist