Machu Picchu

Tajemné ruiny dávného inckého města leží vysoko nad strmým údolím řeky Urubanba v Peruánských Andách. Machu Picchu je považováno za jedno z nejkrásnějších a duchovně povznášejících míst na světě. Nachází se na horském sedle v nadmořské výšce 2430m n.m.

Machu Picchu bylo postaveno kolem roku 1450. Asi o sto let později bylo náhle opuštěno, tedy v době kdy Španělé kolonizovali Jižní Ameriku. Příčiny náhlého opuštění města jsou dodnes nevysvětlenou záhadou a je mnoho teorii snažících se to vysvětlit. Mezi nejpřijímanější teorie patří válka mezi znepřátelenými kmeny s následným vyvražděním celé komunity, epidemie, nebo znesvěcení posvátného místa. Jelikož Inkové nepoužívali psané písmo a ústní legendy o městě se do dnešních dob nedochovaly, je možné, že pravý důvod zmizení populace nebude nikdy vysvětlen.

Dodnes není známo, k čemu Machu Picchu sloužilo. Jedna z prvních teorii říká, že se jedná o posvátné místo zrození posvátných inckých žen zvaných „sluneční panny“ a bylo sídlem vládce Inků Pachacuti.

V Machu Picchu se nachází okolo 200 budov ve kterých bydlelo okolo 1000 lidí. Město je spojeno úzkou sítí ulic, které spojují domy a terasy vytesané přímo do skal. Nacházeli se zde chrámy, svatyně, parky a obytné domy se slaměnými střechami.

Inkové byli skvělými stavebními inženýry. Budovy byly postaveny v klasické inckém stylu z kvádrového zdiva, kdy byly kameny opracované z neuvěřitelnou přesností skládány na sebe bez použití pojiva. Ve městě také vystavěli pokročilé vodovodní a kanalizační systémy. Každá budova ve městě byla napájena vodou tímto systémem. Město mělo nezávislé zásobování pitnou vodou z pramenů, které se nedaly snadno přehradit.Doprava na Machu Picchu

Machu Picchu je jedno z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Jižní Americe. Do Machu Picchu se dá dostat pomocí vlakového spojení. Základnou pro výlet je město Cusco, kde je nutné se dopravit pomocí letadlového spojení. Tohle město složí jako základna pro mnoho dalších výprav. Z Cusca se dopravíme do města Urubanba, a pak vlakem, do vesnice Aquas Calientes, což je poslední zastávka pod Machu Picchu. Z vesnice dále do svahu pokračují autobusy, které nás dopraví až k samotným ruinám vzdáleným asi 8km.

© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist