Velký bariérový útes – Great Barrier Reef

Velký bariérový útes nebo také nazývaný Velký bradlový útes patří mezi nejkrásnější místa světa a také mezi nejvyhledávanější cíle pro potápění. Jedná se o největší korálový systém na světě. Síť korálových útesů a ostrůvků se rozkládá v blízkosti severovýchodního pobřeží Austrálie. Jeho délka je 2300km a táhne se podél pobřeží Qeenslandu od mysu Cape York až na sever k městu Bundaberg.

Na ochranu tohoto místa byl vytvořen „Great Barrier Reef Marine Park“, který má rozlohu 348000km2 a jedná se o druhou největší tropickou chráněnou oblast na světě. Pro představu se jedná o území větší než Velká Británie. Na mořskou chráněnou oblast navazuje Great Barrier Reef Coast Marine Park, táhnoucí se po pobřeží podél Velkého korálového útesu.

Velký korálový útes je jedna z biologicky nejbohatších oblastí světa. Můžeme zde vidět až 1500 druhů mořských ryb (více než 10 procent druhů všech mořských ryb), 360 druhů korálů, 629 druhů mořských řas, šest ze sedmi druhů mořských želv, 215 druhů ptáků, 130 druhů žraloků a rejnoků. Můžeme zde také spatřit Plejtváka Myšoka (známého také jako Plejtvák tmavý).

Velký korálový útes je od roku 1981 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. V současnosti je vlivem globálního oteplování v ohrožení. Vyšší teplota mořské vody v Korálovém moři má za následek oslabení a vybělování korálů. Více či méně je dnes postiženo až 70procent korálů.

Za účelem ochrany Velkého bariérového útesu jsou zřízeny tzv. „zelené zóny, kde je zakázán rybolov. Za porušení tohoto zákazu jsou udělovaný velké pokuty.

Návštěva Velkého bariérového útesu

Více než dva 2 milióny turistů navštíví útesy každý rok. Nejvhodnější období pro návštěvu tohoto úžasného místa je od června do srpna, kdy se teploty pohybují do 27°C.

V moři si můžete zaplavat po celý rok. Tradiční koupací sezóna však začíná v dubnu a trvá do října. Od listopadu do května je tropická severní oblast Qeenslandu domovem medúzy čtyřhranky (Box Jellyfish). V tomto období jsou na oblíbených plážích postaveny speciální ohrazení na ochranu koupajících. Teplota moře se pohybuje od 23°C v červnu do 29°C v únoru.

Výchozím bodem pro návštěvu Velkého korálového útesu je mezinárodní letiště ve městě Cairns. Zde se dostanete letecky většinou za pomocí asijských nebo arabských leteckých společností. Odlety bývají převážně z Prahy nebo Vídně a musíte počítat většinou s dvěmi přestupy v závislosti s kterou leteckou společností poletíte (Soul, Singapure, Taipei, Hong Kong, Dubai).

Cairns patří mezi nejznámější destinace pro potápění a šnorchlování. Na Výlety k útesům můžete vyrazit i z dalších přímořských měst jako Cape Tribulation, Port Douglas, Gladstone, Airlie Beach a Mackay. Odtud můžete vyrazit na 1denní i několikadenní výlety za potápěním a šnorchlováním. Na výlet k útesům můžete také vyrazit na vlastní pěst na zapůjčených člunech.

Ubytovat se také můžete na jednom z mnoha překrásných ostrůvků.

Naše cestovní kanceláře nabízejí jak pobytové zájezdy, tak i poznávací zájezdy za nejkrásnějšími místy Austrálie. Některé tyto zájezdy jsou spojeny s návštěvou nejkrásnějších míst na Fiji nebo na Novém Zélandu.© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist