Grand Canyon

Národní park Grand Canyon je jeden z nejatraktivnějších turistických atrakcí a určitě patří k nejkrásnějším místům světa. Každoročně jej navštíví 5 milionů turistů nejen ze spojených států, ale také z celého světa.

Národní park Grand Canyon byl založen roku 1919 a patří k nejstarším národním parkům ve spojených státech. Rozprostírá se na severozápadě státu Arizona nedaleko hranic státu Utah a Nevada. Zaujímá plochu 4931 km².

Grand Canyon je tvořen systémem kaňonů, které vyhloubila řeka Colorado a její přítoky. Šířka kaňonu místy dosahuje 30km a jeho délka je 446km. V některých místech dosahuje neuvěřitelné hloubky až 1800m.

Řeka Colorado, která protéká celým kaňonem se po dobu více jak 6 milionu let postupně prořezávala vrstvami usazených hornin a pomocí eroze vyhloubila jeden z nejkrásnějších přirozených divu přírody. Řeka Colorado pramení ve skalistých horách v jezeře Grand Lake a ústí do moře až v Mexickém zálivu.

Národní park rozděluje kaňon na dvě části, jižní okraj (South Rim) a severní okraj (North Rim). Severní okraj je vyšší až o 300m a je více zalesněný. Většina turistů však míří na jižní okraj, který je lépe dostupný. Na jižním okraji se nachází mnohem více vyhlídek, turistických center a nalezneme zde i dostatek ubytovacích kapacit. Také jsou zde lepší podmínky pro fotografování přírodních útvarů, slunce totiž po většinu dne svítí do zad.

Jižní okraj – South Rim

Jižní okraj nabízí úchvatnou podívanou. Kouzelný je zde východ i západ slunce, kdy se v závislosti na dopadajícím světle odehrává překrásná hra barev. Ta je způsobena vysokým obsahem železa ve zvětralých skalách.

Po jižním okraji jezdí zdarma autobusy, které nás dopraví na jednotlivé vyhlídky. Je zde možno využít také velkého množství turistických stezek. Na dno kaňonu vedou z jižního okraje dvě trasy: South Kaibab Trailhead a Bright Angel Trail. Sestup na dno kaňonu je považován za velmi náročný a není doporučováno uskutečnit cestu tam i zpět v jednom dni. Při sestupu je nutné počítat s velkým převýšením (1500m), kdy projdete během několika hodin několik podnebných pásem. Na dně kaňonu vás mohou překvapit vysoké teploty a proto je vhodné mít sebou dostatek tekutin. Výlet je nutné naplánovat dopředu, neboť pro přenocování je potřebné podat žádost o povolení. Přenocovat můžete v kempech nebo v soukromé ubytovně Phantom Ranch se sruby a palandami.

Severní okraj – North Rim

Severní strana v sezóně poskytuje mnohem příjemnější zážitek, hlavně z důvodu menšího počtu turistů. Díky vyšší nadmořské výšce je zde i nižší teplota.

Ze severního okraje vede na dno kaňonu jedina stezka North Kaibab Trail, která po 22km dosáhne řečiště Colorada, kde se napojí na stezku z jižního okraje. K sestupu a opětovnému výstupu rangeři doporučují naplánovat výlet na tři dny. Během zimy je přístupová cesta k severnímu okraji uzavřena.

 

Grand Canyon nabízí návštěvníkům i další atrakce a možnosti sportovního vyžití. Návštěvníci mohou využít raftingu na řece Colorado, vyhlídkové lety nad kaňonem, pěší tury nebo sestup do kaňonu na mulách. Avšak ceny těchto atrakcí nepatří k nejlevnějším.

Doprava a vstupné

Na jižní okraj Grand Canyonu se lze dostat autem po silnici č.64. Pokud budete cestovat z Las Vegas cesta vám zabere přibližně 5 hodin. Pokud se budete chtít dopravit z jižního okraje na severní musíte počítat s 300km cestou, přestože je to vzdušnou čarou 16km.

Vstup do národního parku je zpoplatněn. Poplatek na dospělou osobu činí 12 dolarů, za automobil je nutné zaplatit 25 dolarů. Vstupenka je platná sedm dní a zahrnuje vstup jak k jižnímu, tak k severnímu okraji.

 

© 2014 • ReK • Všechna práva vyhrazena •  TOPlist